Автор Тема: Скандинавският подход към децата  (Прочетена 1045 пъти)

Неактивен jasmin

  • Administrator
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 131
  • Total likes: 3
  • Карма: +3/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Скандинавският подход към децата
« -: 18 февруари 2019 09:11:19, понеделник »
Митрополит Гавриил стана известен с изказването си, че скандинавският подход към децата е грешен.

С някои от изказванията му съм съгласна. Например, че не трябва да има физическо наказание, а то да се замени от някакво леко и алтернативно такова, което не вреди на детето.

Харесва ми и частта, в която митрополитът се обяви привърженик на правото на защита на детето още от момента на неговото зачеване. Това аз поне схващам като желание да се забранят безразборните аборти, за които няма медицинска причина да се случват. За мен също абортът представлява убийство на дете. Заемам позицията, че ако няма медицински причини, които да го налагат, абортът трябва да е забранен. Все пак има си достатъчно средства, предпазващи от забременяване, за който не иска да има деца и те са достатъчно популярни. Няма нужда от варващина. Разбира се, митрополитът не е уточнил дали е допустимо според него извършване на аборт по медицински причини. Просто според мен това е единственият допустим аборт.

Остава отворен въпросът дали скандинавският модел, даващ на децата повече права да вземат решения, е свободия или не е? Според мен тук няма заложена ценностна система, на която децата да се опрат. И сляпото въвеждане на скандинавски модел у нас, ще доведе до точно свободия, а не до резултатите, които виждаме в скандинавските страни.

Остава непроменена позицията ми, че ценностна система, създадена на религиозна основа, не е подходяща. Примерно защото религията (всяка една религия) е заблуда. Но не само. Причините са много.

Ако някой има мнение по въпроса, ще ми е интересно да го прочета.
„Не можеш да убедиш в нещо един вярващ, защото тяхната религия не се основава върху доказателства, а върху дълбоко втълпена нужда да се вярва.“ Карл Сейгън