Автор Тема: Имаме ли наша Организация?  (Прочетена 83 пъти)

Неактивен Nicky

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Имаме ли наша Организация?
« -: 6 август 2019 00:21:40, вторник »
Здравейте!
Нов съм във форума, и се регистрирах предимно за да чета. Но мисля че един основен въпрос често остава някак си "заметен под килима".
Та поне нищо не пречи да го спомена. Бях член на групата "Атеисти" във фейсбук, но не се задържах много там. Защото вместо градивно общуване, тази иначе създадена с добра мисъл група се е превърнала в място за спорове с набожници кой е по-по-най. Аз пък съм от онези атеисти които не само отричат религията, но и смятат общуването с овчеглавите за непростимо изгубено. Затова сам събрах малка фейсбук група в която аболютно не се допускат набожници, за да общувам с нормални хора. И тогава се запитах - кога ще дойде времето атеистите да имат единна организация която да ги представлява? Разпилели сме се в стотици групички, сайтове, и форуми в световен мащаб, и всички смятат че сме просто някакво случайно и екзотично явление. Но със сигурност сме много, много повече отколкото сами предполагаме.
Та се чудех - аз ли не съм чул и разбрал, или наистина атеистите днес наистина нямат Организация, която да защитава интересите и идеите им? Ако все пак има такава, но аз не съм достигнал до информация за нея - ще ви бъда признателен ако ми дадете линк или поне име. А ако няма такава - то не ми пишете нищо, а просто се замислете всеки един за себе си. Защото ако никога не се обединим под едно знаме, и не заявим себе си - то овчеглавите и пастирите им вечно ще определят Бъдещето.
А нашата съдба ще е да създаваме опозиционни фейсбук групички, в които да се плюем с набожниците в името на хилядолетна измишльотина, да четем Докинс, да постваме предпазливо и задължително със псевдоними и така да осмисляме правото си да се наричаме атеисти.
А е факт че атеистите са полето в което вирее цветът на прогреса и цивилизацията. Интелектуалното ниво на набожниците дори добавя усещането че са друг биологичен вид, поизостанал с две хиляди години еволюция... хомо цитатикус аминикус. И вместо да благодарят на атеизма за всички достижения на науката, медицината и технологиите - набожниците размятат злобни клетви по него, и то чрез лаптопи, телефони и сателитни връзки, взети наготово именно от "витрината на атеистите". Но те си имат организация - църквата!
Подържана от съд и правителство, освободена от данъци, и разлагаща се от мързел, паразитизъм, морално разложение и педерастия.
Но каквато и да е, имат си я и си я заслужават точно такава. А ние, свободните умове, мислещите хора... дали имаме такава?

Неактивен jasmin

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: Имаме ли наша Организация?
« Отговор #1 -: 6 август 2019 08:48:03, вторник »
Здрасти и добре дошъл при нас!  [flirt]

Повдигнатите от теб въпроси са ме вълнували и мен самата, така че веднага се включвам по твоята тема, за да си споделя разсъжденията.

Съгласна съм с теб, че е много неприятно, когато на средата на приказката се появи някой религиозен фанатик и почне да си пробутва налудната продукция. С такива не може да се спори, защото няма смисъл. А иначе съм говорила с хора, които са религиозни, но не са фанатици. Различават се от фанатиците по това, че не се бутат на всяка манджа мерудия и няма да те засипят с цитати от библията, само защото не са съгласни с теб. На тях атеистите не са им "смъртни врагове" и не водят никакви религиозни войни с тях под никаква форма. С религиозните фанатици и аз не бих изгубила нито секунда време да общувам. С някой обикновен човек, който не е прекалил с религията, бих общувала, защото именно такива и са, които се замислят над убежденията си, понякога накрая и стават атеисти.

Ето какво ми се случи наскоро. След разговор за Инквизицията. Въпросът не го зададох аз, а самата жена, която се възприема като вярваща (но не е и фанатик)- "Четох за мъченията на Инквизицията. Ако има Бог, то той как така е позволил да се състои Инквизицията?" Така че според мен си заслужава да се коментира с всеки, който е способен накрая да зададе такъв въпрос (то си личи кой е фанатик и кой не е). Щом има въпрос от такова естество, значи мисленето работи и в един момент човек се сеща кой е верният отговор. Така в паяжината на лъжите хванатите стават по-малко.

Идва ред да обхвана и въпроса за организацията.

В исторически план религията е средство за печелене на власт и пари. Всяка една, а не само християнството, е имала организирана структура под формата на свещеническо съсловие. Винаги първа е структурата, а не религията. Причината е, че това е успешното, за да се прибират парите и да се трупа властта. Структурата сяда и си създава богове, които да обслужват определени интереси, за да се утвърди и да се окопае във власт, която да позволи да се прибират парите от излъганите. Моделът е прилаган хиляди пъти за хиляди богове. Като се изтърка идеята за един бог и лъжата стане прекалено явна, то той се замества с друг, който да реши проблема. Така структурата оцелява и продължава да се овластява и да богатее. Дори не се сменя храмовата система и има храмове, които успешно са "вършили работа" на няколко поредни религии.

При това положение въобще не завиждам на нито един религиозен за наличието на подобна организирана структура. Причината е, че структурата не съществува, за да подкрепя религията, а за да богатеят и да се овластяват определени лица от върховете на пирамидата, която представлява всъщност. Като уточнявам, че в борбата си за пари и власт, всяка религия и всяко разклонение на религия, си създава собствена структура, ръководейки се от общия модел. Това ще рече че и самите религиозни си нямат единна организация, която да ги представя като такива на международно ниво.

Мислила съм по въпроса дали и атеистите не е редно да имат и те някаква структура със значимост на международно ниво. Разсъжденията ми ме отведоха до момента, че където има пари, там се появяват и желаещите да си ги присвоят. Престъпността, макар и според изследванията да е в по-малка степен характерна за атеистите, все пак е характерна и за тях. За да е коректно, трябва да отбележа, че има богати хора, които са атеисти и които спонсорират проекти с атеистична насоченост. Има огромно количество атеисти, които биха се включили с участие, ако видят, че има смисъл да го правят. Обаче каква е гаранцията, че накрая няма да се получи изродена структура, обслужваща тесните интереси на шепа идиоти, окупирали върха от един момент насетне? Дори да се създаде Устав, то това е нещо, което подлежи на промяна.

Всъщност и сега има разни структури, които са с атеистична насоченост, но не съм се интересувала до каква точно степен са влиятелни в международен план. Пародийните религии са доста успешни и се институционализират в някои държави. За съжаление тук у нас в България на пастафарианците не им позволиха да се регистрират като такива. Другото, което е вид структура, подходяща за целите на атеизма- има фондации, има сдружения, които също в световен план имат популярност. Има ги и у нас. Веднага се сещам за Нова Магнаура, макар че те така и не се разраснаха.

Другото, което го има, са разни неформални сдружавания по сайтове и по ФБ, за които и ти споменаваш. Някои такива сайтове и групи по чужбина са наистина големи. Но за България, като че ли хората избягват такива родни проекти, точно поради очакванията, че включвайки се, всичко, което ще трябва да правят, това е да ги боли главата от безсмислени спорове с фанатици. Мен самата подобна мисъл също ме е отблъсквала от родни проекти. Като вляза и видя някой религиозен фанатик да се вихри и лошо ми става. По този повод давам честна модераторска, че ако тук дойде религиозен фанатик, няма да му позволя да се задържи и ще свърши с бан в мига, в който се самозабрави.

Като дръпна чертата, всяка от тези горе-изброени структури, които се ползват за сдружаване на атеисти, си има своите предимства и недостатъци:

1. Ако говорим за отстояване на интересите на атеистите на общодържавно ниво, то несъмнено всички форми, които представляват законно регистрирани, са добре дошли. Това са пародийните религии, сдруженията, фондациите. Но това не е подходяща форма, ако ще се цели запознаване на обществото и на самите атеисти с особеностите на атеизма, които всъщност не са никак малко.

2. Ако ще иде реч за запознаване на обществеността с особеностите на атеизма, тогава силата отива в неформалните обединения тип сайтове, форуми, ФБ групи и страници. Те са идеални за популяризиране на атеистичния мироглед, за разгръщане на многообразието от атеистични идеи, за обсъждане на наука, на морал и изобщо на всичко онова, което вълнува съзнанието на атеистите.

Хубавото е, че има от всичко и може да си изберем едно от двете или и двете. Може би точно тук е възможен и моментът с корекцията- дори някъде да пробият нездрави финансови интереси на неморални личности, то все пак при тази децентрализация, която ние имаме, останалата част ще продължи да си функционира коректно и ще действа на принципа "Отцепника от колектива, колективът ще го нацепи колективно". Но дали съм права да разсъждавам така?! [umnik]

Аз лично не съм част от никое официално сдружение. Наслаждавам се на идеята, че тук сме към т. 2 и дейността е насочена към неформално сдружаване на хора с цел да се подкрепят и да имат поле да си развиват атеистичните възгледи и убеждения.
„Не можеш да убедиш в нещо един вярващ, защото тяхната религия не се основава върху доказателства, а върху дълбоко втълпена нужда да се вярва.“ Карл Сейгън

Неактивен wind

• Newbie
  • *
  • Публикации: 41
    • Профил
« Отговор #2 -: 6 август 2019 09:10:40, вторник »
А ние, свободните умове, мислещите хора... дали имаме такава?

Както се посочи има много такива, в България включително, макар че тук наистина са доста неразвити от към дейност. Защо питаш? Искаш да си част от официална структура ли?

Неактивен atheism

• Administrator
  • Jr. Member
  • Публикации: 50
    • Профил
    • Атеизъм
« Отговор #3 -: 6 август 2019 09:33:52, вторник »
Здравей и добре дошъл и от мен!

Пишеш:

И тогава се запитах - кога ще дойде времето атеистите да имат единна организация която да ги представлява?

Има множество организации, които представляват интересите на атеистите. Аналогично има множество организации, които представляват интересите на религиозните. Не мисля, че е възможно в международен план да има само една организация, която да представлява атеистите и само една организация, която да представлява религиозните. Макар че при атеистите въпреки наличието на множество организации сътрудничеството е в пъти повече, отколкото при религиозните. Ако имаш предвид нещо друго, моля, уточни.

Теология
Това е като да си в една тъмна стая и да търсиш една черна котка, която не е там, и освен това да викаш "Намерих я!", за да убедиш другите, че си я намерил.

Неактивен ianna

• Newbie
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
« Отговор #4 -: 6 август 2019 09:57:35, вторник »
Защото ако никога не се обединим под едно знаме, и не заявим себе си - то овчеглавите и пастирите им вечно ще определят Бъдещето.

Здрасти и от мен!

Ще е хубаво да има една Международна организация, която да обедини всички атеисти, но ми изглежда и на мен много утопично. Хората са различни, всеки си има своите предпочитания на коя част от атеизма да акцентира. Някои се кефят на пародийни религии, като пастафарианството е една от хиляди атеистични пародийни религии. Други се кефят на друго, примерно да се обединяват покрай идеи на учени като Докинс или примерно около идеите на Нийл Деграс Тайсън или на други учени. Има и такива, които се кефят на Пажес. Някои се кефят на Фройд. Всеки си е със своите си възгледи и се кефи на различни неща, заради които е избрал атеизъм. Хората се обединяват на база какво им харесва в атеизма и ако решат да се обединяват, си избират кое обединение считат, че най-много им пасва на сърцето.

За атеизма не се притеснявам. Съществува разписан с това име атеизъм от Диагорас за пръв път от 5 в. пр. н.е., а иначе като убеждения го е имало и преди тази дата. В един момент науката ще се развие достатъчно и образованието ще да бъде пречка пред разпространението на лъжи, така че накрая атеизмът ще заеме полагащото му се място на световно убеждение в далечното бъдеще. Убедена съм, че именно така ще стане, защото тези процеси си ги има отдавна и не са спрели нито за миг да бъдат в полза на атеизма, особено сега, когато сме всичките ние свидетели на масов "отлив" на вярващи в държавите, в които образователната система не е бутафорна и държи ниво.

Неактивен Nicky

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: 6 август 2019 13:52:22, вторник »
Изчерпателен и смислен отговор, за което благодаря. Така е, обикновено повечето сдружения, организации, фондации и т.н. са контролирани от шепа хора проповядващи идеализъм. Но винаги някъде в тъмното се крие печалба, власт, или други завоалирани цели. Няма никаква гаранция че една атеистична организация ще бъде нещо различно, но поне би могла да даде усещането за територия, където атеистите да се чувстват абсолютно свободни да изразяват позиции и да общуват чувствайки се сред свои. Както и да не се съобразяват че ще бъдат блокирани, укорявани, предупреждавани, или дори осъждани само защото някой набожен се почувствал с... как беше... "накърнени религиозни чувства". Въпреки че със сигурност подобна организация би довела до известни обязаности и норми, а водачите й да се обалгодетелстват по някакъв начин, мисля че би била по-скоро полезна, пък и да я виждаме само като "голяма атеистична територия".
А избягвам спорове с набожници и ги определям като безсмислени преди всичко че при първото зацикляне на мозъка на набожника вместо да каже - "може и да си прав", "ще проверя","нямам отговор на този въпрос", върху ми се изливат абсурдно тъпи библейски цитати, укори, и обещания че чудовищата в неговата глава ще ме пекат, ядат, и изтезават вовеки веков. Да беше инцидентно, да го приема за лудост на един човек и да подмина. Но това се случваше винаги и неизменно. Нямам време за пилеене за да водя монолози пред набожници, които да убеждават мен самия защо съм атеист  :) 

Неактивен Nicky

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: 6 август 2019 14:08:34, вторник »
Не държа обезателно да бъда част от нещо, но ако имаше такава със сигурност да съм я подкрепил. В случая само се запитах защо набожници, луциферианци, еколози, бесепари, обратни, шофьори, бизнес, лекари, и т.н. имат ораганизации които да ги представляват. А много атеисти днес дори се притесняват че някой техен приятел ще разбере че са такива. Сакън, ще вземе да ги помисли за ненормални хора. А една такава организация или каквато и да по вид обществено заявена структура със сигурност би имала огромен обединителен ефект и при атеистите, пък дори и само за да им даде статут на съвсем нормални и пълноценни хора в очите на обществото. Дали е нужно?! Да, смятам че е нужно. Защото така атеистите ще осъзнаят каква сила са, и че е напълно по силите им да извадят този свят от хилядолетната басня и хищничеството на религиозните машини за поовчване на човеци.

Неактивен Nicky

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 6 август 2019 14:16:55, вторник »
Защото ако никога не се обединим под едно знаме, и не заявим себе си - то овчеглавите и пастирите им вечно ще определят Бъдещето.

Здрасти и от мен!

Ще е хубаво да има една Международна организация, която да обедини всички атеисти, но ми изглежда и на мен много утопично. Хората са различни, всеки си има своите предпочитания на коя част от атеизма да акцентира. Някои се кефят на пародийни религии, като пастафарианството е една от хиляди атеистични пародийни религии. Други се кефят на друго, примерно да се обединяват покрай идеи на учени като Докинс или примерно около идеите на Нийл Деграс Тайсън или на други учени. Има и такива, които се кефят на Пажес. Някои се кефят на Фройд. Всеки си е със своите си възгледи и се кефи на различни неща, заради които е избрал атеизъм. Хората се обединяват на база какво им харесва в атеизма и ако решат да се обединяват, си избират кое обединение считат, че най-много им пасва на сърцето.

За атеизма не се притеснявам. Съществува разписан с това име атеизъм от Диагорас за пръв път от 5 в. пр. н.е., а иначе като убеждения го е имало и преди тази дата. В един момент науката ще се развие достатъчно и образованието ще да бъде пречка пред разпространението на лъжи, така че накрая атеизмът ще заеме полагащото му се място на световно убеждение в далечното бъдеще. Убедена съм, че именно така ще стане, защото тези процеси си ги има отдавна и не са спрели нито за миг да бъдат в полза на атеизма, особено сега, когато сме всичките ние свидетели на масов "отлив" на вярващи в държавите, в които образователната система не е бутафорна и държи ниво.

Абсолютно съм съгласен че ОБРАЗОВАНИЕТО ще даде на този свят едно свободно от догми и невежество бъдеще. Благодаря за отговора!

Неактивен jasmin

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 78
    • Профил
« Отговор #8 -: 6 август 2019 16:09:22, вторник »
@ Nicky

Цитат
но поне би могла да даде усещането за територия, където атеистите да се чувстват абсолютно свободни да изразяват позиции и да общуват чувствайки се сред свои. Както и да не се съобразяват че ще бъдат блокирани, укорявани, предупреждавани, или дори осъждани само защото някой набожен се почувствал с... как беше... "накърнени религиозни чувства".

Не зная дали би могло една организация да даде това, което искаш. Дори в конституцията ни е записано, че, цитирам: "Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи."

Тук си прехвърляме за четене една книга "Вяра, Религия, Бог - неудобните въпроси", на Димитър Кръстев, в която той е описал много добре колко манипулативно и едностранно се използва това с накърнените чувства на вярващите. Аз лично съм на мнение, че това е поредния начин, по който религиозните се опитват да накарат атеистите да мълчат. В някои държави религиозните са още по-крайни и убиват за атеизъм, само и само да не се оспорва лъжата. Точно затова предпочитам да се говори от атеистите за техните възгледи, като за целта не мисля, че е нужна организация. Като не се говори и все едно сме се съгласили, че религиозните казват истина и че в религиите няма нищо лошо. А и историята, и фактите, показват, че всъщност не е точно така. То не са инквизиции, то не са джихади, то не са войни, то не са чудесии. Религиите са причинявали и продължават да причиняват твърде много страдания и смърт.
„Не можеш да убедиш в нещо един вярващ, защото тяхната религия не се основава върху доказателства, а върху дълбоко втълпена нужда да се вярва.“ Карл Сейгън